Rushanas apie užsienio vairuotojus:

Nusišypsokime vienas kitam, juk tai yra taip lengva...

Autorius: Rushanas

Parašyta: Pir. 10 22, 2007 3:50 pm (Tekstas originalus, klaidos netaisytos)

Esu aktyvus eismo dalyvis. Praleidžiu daug laiko kelyje, už vairo, taip pat būnu ir pėsčiuoju. Matau situaciją iš vidaus, turiu nemažą vairavimo stažą. Kasdien vairuoju gerą, greitaeigį automobilį, būnu užsienyje, matau kaip yra kitur ir galiu palyginti mūsų kultūra, su jų kultūra keliuose... Matau, kad mūsų valdininkai eilinį kartą išradinėja dviratį.


Mano galva visos bėdos yra ne konkrečiai dėl viršyto greičio, ar girto vairuotojo. Bėdos yra dėl mūsų kultūros ir ne tik dėl vairuotojų, o dėl policininkų, valdininkų, pedagogų - instruktorių.

Mums pateikiama taip, kad girti ir apsvaigę vairuotojai būna tik Lietuvoje. Ir nutrūktgalviai laksto tik Lietuvoje. Dėl to ir yra tokia tragiška statistika - tai yra netiesa!

Pabandysiu įrodyti savo teiginį, o susimastę tikiuosi pritarsite man tie, kas buvote užsienyje.

Lenkija garsėja savo keliais su intensyviu eismu ir prastais keliais, bet atkreipkite dėmesį, kaip lenkų vairuotojai bendrauja tarpusavyje, kaip tolerantiškai leidžia save aplenkti, net prabangus Mercedes, jeigu jus važiuojate su žymiai prastesniu automobiliu, kaip jums duoda kelia priešpriešiais atvažiuojantis automobilis, kai jus dar nebaigiat lenkimo manevro ir be jokių mirksėjimų ir gestų tiesiog yra duodamas kelias, dar ir pamirksint dešiniuoju posūkiu. Kaip dažnai tenka matyti, kaip lėtaeigė fūra pasitraukia dešiniau ir pamirksi dešiniu posūkio signalu, tarsi sakydama - lenk mane, duodu tau kelią, ir atvirkščiai, jungiamas kairys posūkis, kai lenkti yra pavojinga - tai reiškia, kad reikia palaukti. O greičiai? Važiuodamas per Lenkiją mieste ir užmiestyje varau žymiai greičiau, negu Lietuvoje, dėl to, kad nenoriu išsiskirti ir bendro srauto. Galit sakyt, kad Lenkija - ne pavyzdys ir tolerancija tarp vairuotojų yra smulkmena, bet pabandykit įsivaizduoti, kaip ilgam jūsų nuotaika bus sugadinta, jei be įjungto posūkio jums netikėtai užkerta kelią ne pirmos jaunystės ir visiškai ne idealios tech. būklės auto ir tik per plauką jūs išvengiat susidūrimo. Ogi viso to galėtų ir nebūti, jeigu mes keliuose būtume prognozuojami ir gerbtume vieni kitus. Įsivaizduokite, kaip tokių situacijų būna keletas per dieną. Tad ir išvažiuojame mes į kelius, kaip karo lakūnai į frontą, dėl to, kad keliuose mes kažkodėl esame ne kolegos, o priešai...

Sakysit, daug geriam už vairo - taip, bet geria ir vakarų Europa. Savo akimis mačiau Kanuose (Prancūzija), kaip iš savo prabangaus BMW atidaręs duris ir metęs šliauką iškrito prancūzas, po to atgal įlipęs į auto nuvažiavo tolyn. Genova (Italija) pirmą kartą mačiau, kaip jauni įsiaudrinę žmonės pasiūlė mums heroino - mums atsisakius vairuotojas susileido dozę ir pasileidęs garsiau muziką nurūko sau ir tokių narkomanų Italijoje teko matyti ne vieną kartą. O vakarų Europoje, kur greitis yra ribojamas, bet nėra radarų, vietiniai stipriai viršija leistiną greitį...

O Vokietija, kur autobanuose max. greitis nėra ribojamas ir trečia eile automobiliai ir motociklai lekia žymiai greičiau, nei 200 km/h. , ten net į galvą negali ateiti mintis, neleist aplenkt ir nesitraukti dešiniau.

O pokalbiai telefonu? Vilniuje kartą bandžiau suskaičiuoti vairuotojus, kalbančius telefonu. 17 valandą, darbo dieną, kas aštuntas vairuotojas kalba vairuodamas - užsienyje to nėra. O pažiūrėkite, kaip mes važiuojame žiedu, pažįstu ne vieną vairuojančia moterį, kuri net neįsivaizduoja, kaip teisingai reikia įveikti žiedinę sankryžą ir kokiomis akim aš galiu žiūrėti, kai mokomasis automobilis su instruktoriumi iš pirmos eilės įvažiuoja į žiedą, kirsdamas 2 ištisines juostas, nors prieš kiekvieną įvažiavimą į žiedą yra labai aiškus krypčių ženklai.

Yra sakoma, kad Vokiečių policininkai neima kyšių - taip, neima, bet jų policininkai ne tik baudžia, bet ir padeda eismo dalyviams. Gali perspėti, patarti, net padėti. Vienintelį gerą dalyką perėmiau iš mūsų policininkų - pradėjau segtis diržą ir verčiu prisisegti savo keleivius. Labai nustebo Kievo policininkas, kai pasakiau, kad Lietuvos policija važinėja prisisegusi saugos diržus.

Apie kokią lietuvių kultūrą galima kalbėti, kai matau, kai paskui greitosios pagalbos automobilį su rėkiančia sirena ir mirksinčiais švyturėliais lekia linksmai nusiteikė jaunuoliai su BMW, o kai greitoji išvažiuoja į priešpriešinę eismo juostą, kai visi automobiliai sustoja - BMW nei per metrą neatsilieka, o keleiviai tiesiog lūžta iš juoko, atseit kaip protingai jie įveikė spūstį! Tokiom akimirkom man būna gėda už savo tautą.

Išgirstas dviejų moterų pokalbis Regitroje prieš teorijos egzaminą:
-Tu tik išlaikyk teises, o po to galėsi važiuot kaip norėsi - girdėjau savo ausim. Tai buvo vyresnės moters patarimas jaunesnei.

Visa tai rašau į mūsų forumą, dėl to, kad mes visi esame pėstieji ir vairuotojai, mes turime arba prijaučiame motociklams, mes esame eismo dalyviai, mes turime gerbti vienas kitą, mes turime būti prognozuojami kelyje.

Nusišypsokime vienas kitam, juk tai yra taip lengva.